AWS - Asociace westernových střelců

 

AWS

Jak šel čas

V roce 1998 skupinka nadšenců okolo našeho kamaráda, již zesnulého Romana Horešovského, založila Asociaci westernových střelců (registrace na MV ČR 13. 8. 1998), jako zájmové sdružení osob zabývajících se dobou divokého Západu, sběratelstvím a střelbou z historických zbraní severní Ameriky druhé poloviny 19. století. Postupem času se zájmová střelba vyvinula ve sportovní střelbu charakterizovanou jako kovbojská akční střelba (Cowboy Action Shooting - CAS) dle pravidel americké organizace Single Action Shooting Society (SASS). Střelci AWS postupně dosáhli takových zkušeností a úrovně, že AWS je vnímána jako největší propagátor střelby dle pravidel SASS v Evropě. AWS je hlavní iniciátor a zakladatel evropského mistrovství v CAS – Days of Truth (DoT). Střelci AWS se opakovaně účastní mistrovství světa v CAS v Novém Mexiku, USA – End of Trail (EoT). Mistrovství ČR v kovbojské akční střelbě, Hell in Opařany, je mezi evropskými střelci pro svou kvalitu považováno za jeden z nejlepších závodů Evropy. Od roku 1998 vznikla bohatá tradice – zde je přehled hlavních milníků vývoje CAS v České Republice: 1998 – vznik AWS 2003 – AWS organizuje 1. Mistrovství ČR v kovbojské akční střelbě 2004 – AWS organizuje 1. evropské mistrovství v CAS - „Days of Truth“ 2009 - AWS organizuje 6. evropské mistrovství v CAS - „Days of Truth“ 2009 - AWS a SAWS organizují 1. ročník ČS ligy v CAS 2012 – AWS organizuje 10. Mistrovství ČR v kovbojské akční střelbě 2013 – AWS organizuje 10. evropské mistrovství v CAS - „Days of Truth“.

Cíle AWS

Střelci AWS provozují svůj sport ve společnosti lidí prokazujících si vzájemnou úctu, dodržujících kód cti, vzájemně si pomáhajících a sdílejících ducha hry v kovbojské akční střelbě. Střelci AWS vnímají kovbojskou akční střelbu za jednu z nejzajímavějších forem sportu, zájmu, relaxace, zábavy a romantiky. Zároveň ale platí, že tento druh střelby má sportovní charakter jako každá jiná střelba, a že dosáhnout vynikajících výsledků vyžaduje tvrdý tréning a přípravu. To dokazují účastmi na mistrovství světa, evropských a mezinárodních soutěží, kde dosahují čelních pozic ve svých kategoriích i v celkovém umístění. Cíl AWS je propagovat kovbojskou akční střelbu, zachovávat a zdokonalovat evropskou úroveň této střelby a hrdě pokračovat v nastolené tradici tohoto sportu. Toto vše předávat dalším generacím, s důrazem na zachování principů svobody, hrdosti, cti a vzájemné úcty.

Vzdělávací program AWS

Od roku 2015 AWS organizuje výuku, školení a tréninky pro střelce ve třech oblastech: - Kurzy a tréninky ve vlastní střelbě - Školení rozhodčích (timer operátorů) – RO I - Školení organizátorů závodů CAS dle pravidel SASS – RO II

Co je vlastně kovbojská akční střelba?

Kovbojská akční střelba - je to sport nebo zábava, soutěž nebo jenom divadlo? Představte si střelce oblečeného do dobového kostýmu divokého západu, který má v pouzdrech u pasu dva Colty nabité ostrou municí, v ruce nabitou Winchestrovku, na stole brokovnici a v brokovém pásu kolem těla brokové náboje. Před ním jsou rozestavěny ocelové terče v různých vzdálenostech. Cílem střelce je bezpečně, rychle a hlavně bezchybně všechny terče zasáhnout. Rozhodčí se jej zeptá, zdali je připraven a dá signál. Po signálu střelec nacvičenými pohyby postupně střílí na terče v předem stanoveném pořadí, okolní rozhodčí kontrolují jeho pohyby, zásahy a neodpustí mu žádnou chybu. Čas je neúprosný, vyhrává pouze ten nejrychlejší a nejpřesnější. To je Cowboy Action Shooting. Je to sport nebo zábava? Zkusme si na tuto otázku odpovědět. Kovbojská akční střelba je specifická sportovní kategorie pudové střelby jednočinnými zbraněmi ve výjimečné kombinaci zbraní. Je to sportovní střelba, i když v naší republice odborná veřejnost na tuto střelbu nahlíží jako na zábavu, a na samotné střelce jako na pouťové kovboje s Colty u pasu. Ale pouze do té chvíle, kdy si to takový pozorovatel zkusí, a zažije ten opravdový pocit z této střelby, ten adrenalin, a zjistí, že takto střílet není nic lehkého. Přední střelci CAS dosahují obdivuhodných výsledků a časů v této střelbě při zachování 100 % přesnosti. Tato pudová střelba je inspirována přestřelkami kovbojů na divokém západě, a proto vznikly jedinečné scénáře rozložení kovových terčů ve vzdálenostech a velikostech, které evokují přestřelky z této éry divokého západu. Jednočinné zbraně v tomto případě znamenají zbraně, které jsou vyrobeny do roku 1900, nebo jejich repliky. Pro jejich funkci se musí mechanismus každé zbraně (s výjimkou brokovnice dvojky) před každým výstřelem natáhnout, přesně tak, jak se to dělalo na Divokém Západě. Výjimečná kombinace zbraní spočívá v tom, že na každé střelecké situaci střelec střílí dvěma revolvery (5+5 ran), puškou (většinou 10 ran, ale rozpětí je dle scénáře 4 – 10 ran) a brokovnicí (2 – 8 ran). Kovbojská akční střelba se střílí na kovové terče tak, aby střelec dosáhl co nejkratšího času a dosáhl maximální přesnosti (neměl tzv. miss). Pojďte si to zkusit s námi. Pro začátek stačí, když se přijedete podívat na nějaký náš závod. Rádi vám všechno ukážeme, vysvětlíme a samozřejmě vám půjčíme zbraně a munici, abyste si sami mohli vyzkoušet, jaké to je střílet jako kovboj. Na začátku vždy stojí první krok, a nad ostatními vyhraje pouze ten, kdo jej udělá .